Poświęcenie i zobowiązania

W życiu każdego zawodowego, a także coraz częściej początkujących sportowców, okres Świąt Wielkanocnych wiążę się z wyjazdem na zgrupowanie kadrowe bądź klubowe. Sport wyczynowy jest piękny, można w nim odnaleźć swoją pasję i dążyć do ambitnych celów spełniając przy tym swoje marzenia. Ma też jednak swoją niewdzięczną stronę, kiedy nie możesz spędzić w rodzinnym gronie Świąt i odpocząć. Pragnę dziś zobrazować największe poświęcenia sportowców, którzy chcą w życiu osiągnąć więcej niż pozostali.
~

Standardowo zacząłem od najbliższego mi przykładu, czyli wyjazdu na zgrupowanie w czasie świątecznym. Trzeba zaznaczyć, że prędkość życia codziennego umniejsza range świąt do mniej istotnego wydarzenia niż było to jeszcze ok.10 lat temu. Czasy trochę się zmieniły, jednak w większości przypadków w trakcie zgrupowania łapie pewna nostalgia za rodziną. Profesjonalni zawodnicy jednak zawsze potrafią się zmobilizować i przepracować taki obóz na 200% możliwości, ponieważ to jest właśnie jego praca. Jednym z wielu plusów takich zgrupowań jest atmosfera wśród lekkoatletycznej rodziny ;). 


~

Drugim doskonałym przykładem wśród osób w moim wieku jest chodzenie na imprezy. Jak wiadomo od dawna, jest to świetna forma integracji, rozluźnienia oraz relaksacji. Jednak co jeden ambitniejszy sportowiec z dużym doświadczeniem startowy powie Ci, że warto czas poświęcony na imprezę przeznaczyć na odpoczynek. Treningi w sporcie wyczynowym potrafią być brutalne i wyczerpujące, nawet jeśli tego nie odczuwamy od razu i wydaje nam się, że przecież czujemy się świetnie i dziś można polecieć w balet, jest inaczej. Choć impreza to świetne miejsce na rozluźnienie psychiczne, tak fizycznie dobijamy nasz i tak wyjątkowo wyeksploatowany organizm. Choć nie mówię, że powinno się ograniczyć imprezowanie do zera, tak jednak w większości przypadków lepiej ten czas przeznaczyć na rozciąganie, rolowanie, bądź odnowę biologiczną w celu odpoczynku mięśni i organizmu.
~

Wielu sportowców bez względu na wiek kształci się i edukuje na różnych uczelniach. Od gimnazjum po uczelnie wyższe. Wszędzie musimy łączyć sport i naukę. Najczęściej trzeba postawić naukę na pierwszym miejscu, gdyż w sporcie zawsze trzeba mieć pod uwagą, że może nam nie wyjść. W większości przypadków mamy do czynienia z ambicją, która pozwala nam osiągać sukcesy, albo chociaż swobodnie płynąć na dwóch frontach. Sam mam to szczęście, że trafiłem na uczelnię, na której mogę w pełni realizować swój plan treningowy i głównie skupić się na tym, a wśród treningów realizować plan studiów i radzić sobie. Niestety czasem trzeba odpuścić trening, albo zrobić go w przyspieszonej formie w celu pouczenia się, bądź wymogu zrobienia projektu.

~

Jak wiemy nie od dziś, dobre jedzenie i napoje to najczęściej te niezdrowe. W wielu konkurencjach zawodnicy muszą pilnować restrykcyjnych diet. Nie mogą ot tak, wyskoczyć z przyjaciółmi do McDonalda, na kebaba czy tego typu posiłek. W większości przypadków także nie piją alkoholu. Jak wiadomo ma on bardzo duży wpływ na ścinanie białka w organizmie co w sporcie jest bardzo niekorzystnym efektem. Choć są sporty, w których zawodnicy nie muszą, aż tak się katować (witam w świecie rzutów!), to jednak nie są one dla wszystkich pisane. Są jednak wyjątki jak od każdej reguły. Na Świecie możemy trafić na dyscypliny, w których zawodnicy zjadają absurdalne ilości kalorii dziennie, aby wytrzymać obciążenia treningowe. Mowa oczywiście o pływaniu, kolarstwie i biegach narciarskich. Choć wyjątek ten jest szczególny, nie można w tych dyscyplinach jednak wliczać w rachunek kaloryczny właśnie fast foodów, gdyż nie wpływają one normalnie na organizm. 

~

Choć życie sportowca przez większość uznawane jest jako życie jak w "bańce mydlanej", często jednak możemy zanegować tą teorię. Prawdziwe realia są inne, sportowcy muszą wiele poświęcać i często odpuszczać przyjemności na rzecz treningu, obozu, zawodów itp. Pamiętajmy, że jednak to nadal również zwykli ludzie, którzy czasem mogą sobie pozwolić na więcej niż na co dzień. Traktujmy profesjonalnych sportowców częściej jako zwykłych ludzi o niezwykłych umiejętnościach, szanujmy i podziwiajmy ich za wolę walki i wytrwałość w ciężkim życiu treningowym. 
~

Zwycięstwo bez poświęcenia Ci się spodoba,
ale jeszcze większa satysfakcja jest wtedy,
kiedy wygrasz po walce. ~ Andres Iniesta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porażka jako pierwszy krok do Sukcesu

Okazana dobroć zawsze powraca!

Hart ducha- krok do doskonałości